Jak ostrzyć brzytwę - Porady dla początkujących

31 marca 2018

Pielęgnacja brzytwy

Jak naostrzyć brzytwę? Takie pytanie dość często się pojawia i jest powiązane z popularyzacją klasycznego golenia na mokro. Wychodząc naprzeciw wszystkim miłośnikom brzytew mamy dla was kilka porad, wskazówek, informacji, które tłumaczą jak nadać brzytwie świetną ostrość. Stare filmy pokazują nam fryzjerów, którzy pocierają ostrzem o skórzany pas.

Dlatego właśnie mamy przekonanie, że ostrzenie brzytwy to jej pocieranie o kawałek skóry. Jednak nie jest to prawda a cały proces jest dużo bardziej skomplikowany. Ostrzenie odbywa się z pomocą kamieni o różnej gradacji ziarna. Zazwyczaj to kilka kamieni używanych po sobie, które wpływają w różny sposób na ostrze.

Kamienie

Zazwyczaj jako pierwszego używa się kamienia z gradacją 1000, którym dokonamy mocnego wstępnego szlifu. Sprawdzi się to przy tępiej brzytwie, które bez ostrzenia nie są w stanie już nic ogolić. Następnie przechodzi się na kamienie z wyższymi gradacjami jak np. 3000, które nie są aż tak ostre dla stali, i pozwolą nam na wyrównanie powierzchni ostrza. Należy sprawdzić czy brzytwy ostrzone są równomiernie. Jeśli zauważymy pominięty fragment to warto będzie skupić się chwilę tylko na nim. Ważne jest także liczenie przeciągnięć kamieniami po każdej ze stron, by uzyskać jednakową grubość.

Ostateczny szlif dokonywany jest na kamieniu z gradacją 6000-12000, który pozwala gładzić ostrzoną powierzchnię, niweluje bruzdy oraz zadrapania, powstałe w wyniku kontaktu z poprzednimi osełkami. Staramy się nie naciskać na ostrze. Ważne jednak, by przylegało ono do kamienia. Regularnie używana brzytwa aż tak skomplikowanego zabiegu nie wymaga. Jeśli jesteśmy systematyczni to co pewien czas wystarczy używać jedynie najdrobniejszego z kamieni.

Najpopularniejsze w trakcie ostrzenia ruchy to typ X, ponieważ są one proste do opanowania. Umożliwiają szybkie ostrzenie także, gdy kamień jest węższy niż ostrze brzytwy.

Ostrza do brzytwy

Układa się ostrze płasko na kamieniu przy jego krótszej krawędzi. Część tnącą zwracamy w kierunku, gdzie będzie wykonywany ruch. Przesuwamy brzytwę wzdłuż kamienia, jednocześnie wykonujemy ruch diagnonalny ku dołowi, tak by naostrzyć całą powierzchnię tnąca. Po przesunięciu ostrza po całej długości kamienia odwracamy ją i wykonujemy taki sam ruch w przeciwnym kierunku.

Ostrość – sprawdzenie

Ostrość brzytwy można łatwo sprawdzić przesuwając ostrzem po paznokciu kciuka. Jeśli wbije się w niego łatwo i gładko wykona cięcie to mamy pewność, że ostrzenie się udało i tym samym będzie można rozpocząć proces golenia.

Polerowanie na pasie

Na specjalnym pasie dokonuje się polerowania przed każdym goleniem. W taki sposób usuwa się korozję albo mikrouszkodzenia, jakie mogą powstawać w trakcie codziennego użytkowania. Regularne polerowanie wydłuży okres po którym ponownie trzeba ostrzyć. W ten sposób utrzymuje się ją w dobrej kondycji.

Polerując brzytwę powinniśmy:

Napinać sztywno pas, jednak tak, by w trakcie ostrzenia lekko pracował i uginał się pod siłą nacisku. Ustawiamy brzytwę grzbietem ostrza do kierunku wykonywania ruchu inaczej niż w przypadku ostrzenia. Nie dociskamy mocno, - ostrze jednie równo ma przylegać do powierzchni pasa.

image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl