Wortal fryzjerski skierowany dla fryzjerów, właścicieli i managerów salonów fryzjerskich. Znajdziesz tu wszelkie informacje o tematyce fryzjerskiej, a także forum fryzjerskie.

Sanepid, a otwarcie salonu fryzjerskiego

Wysłano 03 listopada, 2011

Zdecydowaliśmy się po długich dylematach, kalkulacjach i wyrzeczeniach, na spełnienie marzenia, jakim jest własna firma. Mamy mnóstwo pomysłów, zapału i chęci do realizowania swoich planów. Zapał jednak lekko opada, kiedy zaczynamy gromadzić niezbędne dokumenty, odwiedzać urzędy i załatwiać sprawy formalne, związane z działalnością gospodarczą…Zdecydowaliśmy się po długich dylematach, kalkulacjach i wyrzeczeniach, na spełnienie marzenia, jakim jest własna firma. Mamy mnóstwo pomysłów, zapału i chęci do realizowania swoich planów. Zapał jednak lekko opada, kiedy zaczynamy gromadzić niezbędne dokumenty, odwiedzać urzędy i załatwiać sprawy formalne, związane z działalnością gospodarczą. Kiedy przez to przejdziemy i znajdziemy nasz wymarzony lokal na salon fryzjerski, w świetnej lokalizacji, na naszej drodze pojawia się kolejna przeszkoda…SANEPID.

Wśród przepisów i rozporządzeń

Przy otwarciu działalności typu salon masażu, zakład fryzjerski, zakład kosmetyczny, solarium, fitness itp., wymagania, co do lokalu, w którym zakładana jest działalność zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.

Rozporządzenie jest dokumentem, na którym opiera się wiele instytucji tj. Sanepid, wydział architektury w urzędzie miasta/gminy itp. Można je znaleźć na stronach sejmowych oraz jest dostępny w naszym serwisie (tutaj).

Najpierw składamy projekt…

W pierwszej kolejności musimy zgłosić się do terenowo odpowiedniej stacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Przed otwarciem i wyposażeniem naszego lokalu musimy udać się do oddziału OZNS (Oddział Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego) w stacji SANEPID i złożyć do uzgodnienia projekt adaptacji lokalu pod naszą działalność.

…sporządzony przez specjalistę

Projekt musi zostać sporządzony przez osobę uprawnioną np. architekta posiadającego uprawnienia do projektowania bez ograniczeń, w przypadku kiedy wiąże się to ze zmianą użytkowania lokalu lub zmianą w konstrukcji nośnej budynku. Są to ustalenia które najpierw składa się do Urzędu Miasta w Wydziale Architektury. Jeśli lokal nie wymaga tego typu przekształceń projekt może wykonać architekt bez uprawnień budowlanych, architekt wnętrz lub sam właściciel lokalu jeśli potrafi taki rysunek wykonać. Projekt musi zawierać wszystkie elementy projektu adaptacji oraz być zgodny z rozporządzeniem. Kiedy projekt spełni wszelkie niezbędne wymogi SANEPIDU możemy przystąpić do jego realizacji, po czym należy złożyć wniosek o odbiór lokalu.

Na koniec kontrola i odbiór obiektu

Po złożeniu wniosku i kontroli sanitarnej uzyskuje się odbiór obiektu w formie decyzji. Może zdarzyć się również sytuacja, kiedy w wynajętym lub zakupionym przez nas lokalu była prowadzona już tego typu działalność, która była nadzorowana przez Sanepid, wtedy należy jedynie złożyć podanie o odbiór i umówić się na wizję kontrolną, po której uzyskuje się odbiór w formie decyzji.

Arch. Anna Maria Sokołowska
Pracownia Projektowa Dragon Art
www.dragonart.com.pl