Jak często faceci powinni golić twarz

3 marca 2021

Nie masz rutyny w goleniu? Dla facetów, którzy nie mogą poradzić sobie z cieniem na godzinie 5, potrzebujesz kilku podstawowych zasad. Szczególnie jeśli należysz do tych nielicznych, którzy o północy zamieniają się w jeżozwierza grizzly, powinieneś mieć ściśle określony harmonogram golenia. Zatem dla tych, którzy pytają: "jak często powinienem się golić?", przejrzyjmy zasady.

Oto jak często powinieneś się golić.

Rutyna golenia dla faceta

Twój harmonogram golenia zależy od tego, jaki wygląd chcesz uzyskać. Niezależnie od tego, czy chcesz zachować lekki zarost czy czystą, dziecięcą twarz, istnieją różne częstotliwości golenia, których należy przestrzegać.

Kiedy chcesz zachować zarost

Jeżeli wolisz zachować niewielki zarost, powinieneś golić się częściej, zazwyczaj co 2-3 dni.

Taka rutyna pozwala zachować trochę zarostu, ale jednocześnie jest wystarczająco czysta jak na formalne miejsce pracy.

Po trzecim lub drugim dniu golenia, w zależności od tego jak szybko rosną Twoje włosy, możesz być niezadowolony ze stanu swojego zarostu. Z tego powodu możesz potrzebować golić się częściej niż co 2-3 dni. Zamiast tego, codzienne golenie może okazać się konieczne dla utrzymania zarostu.

Częstotliwość golenia będzie zależeć od takich czynników jak kolor włosów i inne uwarunkowania genetyczne. Omówimy te zmienne w dalszej części artykułu.

Wygląd bez zarostu

Aby uzyskać efekt twarzy bez włosów, musisz golić się co pierwszy lub drugi dzień. Biorąc pod uwagę przeciętne tempo wzrostu włosów, taki harmonogram golenia zazwyczaj pozwala zachować czysty wygląd.

Jednak, jak wspomniano wcześniej, częstotliwość ta może ulec zmianie w zależności od Twojej genetyki i innych czynników. Tak więc, w przeciwieństwie do przeciętnego przypadku, może się zdarzyć, że będziesz musiał golić się codziennie, aby zachować czysto ogoloną twarz. Przeanalizujmy ten przypadek bardziej szczegółowo.

Inne czynniki wpływające na harmonogram golenia

Kolor włosów

Ciemnowłosi faceci muszą golić się częściej niż jasnowłosi. Ponieważ ciemne włosy są bardziej widoczne, cień na godzinie 5 będzie się pojawiał szybciej. Z drugiej strony, w przypadku jasnych włosów, może minąć kilka dni zanim Twój odrost stanie się widoczny. Blondyni, kasztanowcy lub popielatobrązowi, którzy mają powolny wzrost włosów, mogą potrzebować trzech dni, by ich cień się ułożył.

Wśród wielu innych czynników wpływających na wzrost włosów są hormony i dieta.

Hormony

Jest powód, dla którego faceci z wysokim poziomem testosteronu mają reputację owłosionych bestii. Kiedy faceci mają wyższy poziom testosteronu, ich włosy rosną szybciej i są grubsze.

Oto jak to działa: testosteron jest przekształcany w silniejszy hormon zwany DHT (znany również jako hormon płciowy). Im więcej DHT masz, tym silniejszy jest twój potencjał wzrostu brody - I - tym silniejszy jest twój popęd płciowy. Fajnie.

Przy większej ilości DHT w twoim układzie rozrodczym, możesz być zmuszony golić się codziennie, żeby zachować czysty wygląd, i co drugi dzień, żeby utrzymać zarost. Ale przy średnim poziomie DHT, możesz trzymać się standardowego harmonogramu golenia, opartego na przeciętnych wzorcach wzrostu włosów.

Jeśli masz mniej testosteronu, Twoje włosy będą rosły wolniej, więc dodaj 1-2 dni do standardowego harmonogramu golenia. Nie musisz golić się tak często.

Twoja dieta

Czy jesz swoje owoce i warzywa? Jak podaje serwis Healthline, Twoja dieta również ma wpływ na wzrost włosów.

Dieta uboga w składniki odżywcze może prowadzić do wolniejszego wzrostu, podczas gdy zdrowa dieta prowadzi do szybszego wzrostu. Tak więc, jeśli jesteś zdrowym facetem, być może będziesz musiał golić się częściej. A jeśli nie dość, że jesteś zdrowy, to jeszcze masz kod genetyczny powodujący ekstremalne owłosienie i dużo testosteronu, prawdopodobnie należysz do tych nielicznych, którzy muszą golić się codziennie.

Wady zbyt częstego golenia

Mądra rada: faceci, którzy często się golą, potrzebują dodatkowej pielęgnacji twarzy. Jesteś narażony na większe ryzyko nadwyrężenia skóry, ponieważ częściej pozbywasz się martwych komórek naskórka. Taka rutyna może powodować szereg problemów, takich jak suchość skóry, podrażnienia i zaczerwienienia.

Na szczęście możesz zapobiec tym problemom i nadal często się golić. Odpowiednia pielęgnacja, obejmująca stosowanie olejku przed goleniem i nawilżającego kremu do golenia, pomoże Ci zmiękczyć szorstki zarost i przygotować twarz do gładkiego, komfortowego poślizgu. Będziesz mieć mniej podrażnień spowodowanych podrażnieniami po goleniu, dzięki czemu osiągniesz najlepsze rezultaty bez wad.

Nie wszystkie nawyki związane z goleniem są traktowane jednakowo. W zależności od stanu zdrowia i genetyki, a także rodzaju zarostu, jaki utrzymujesz, każdy facet ma swój własny, unikalny zestaw zasad. Zwróć więc uwagę na swoje potrzeby przy ustalaniu częstotliwości golenia. A jeśli Twój harmonogram golenia wydaje Ci się nieco zbyt wymagający, zawsze możesz dołączyć do klubu golenia, aby zorganizować swój program.

image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl