Jak często należy złuszczać naskórek?

20 maja 2021

Wszystkie stworzenia zrzucają skórę, ale nie wszystkie robią to w piękny sposób. Motyle zrzucają swoją warstwę jednym płynnym ruchem, krokodyle zrzucają swoje łuski losowo, a my, niestety, mamy o wiele gorszy układ niż krokodyle. Zrzucamy lub swędzi nas skóra w postaci skorupiastych płatów i łusek - proces ten formalnie nazywamy "obrotem komórkowym". Jest to niezbędny element rutynowej pielęgnacji skóry, ponieważ usuwanie martwego naskórka pomaga odsłonić nową, zdrową skórę znajdującą się pod spodem. Pozostaje tylko pytanie: jak często należy złuszczać naskórek?

Odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch głównych czynników: rodzaju skóry i klimatu. Chociaż większość blogów poświęconych pielęgnacji skóry zaleca złuszczanie dwa-trzy razy w tygodniu, klucz zależy od znacznie większej liczby zmiennych. Tworząc rutynę złuszczania naskórka w oparciu o indywidualny stan skóry i warunki pogodowe, osiągniesz lepsze rezultaty. Bo tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego podejścia do pielęgnacji skóry - chyba, że jesteś owcą.

Dowiedzmy się więc, jak odpowiednio zaplanować swój program pielęgnacji skóry. Zaczynamy.

Rodzaj skóry

Typ skóry dzielimy na cztery główne kategorie: suchą, tłustą, normalną/mieszaną i trądzikową. Jeśli te pojęcia są dla Ciebie bełkotem, oto idiotoodporny sposób na określenie Twojego typu skóry.

Jeśli wracasz do domu po pracy, a Twoja twarz jest błyszcząca i tłusta, to znaczy, że masz skórę tłustą. Z drugiej strony, jeśli Twoja skóra jest często szorstka lub swędząca, masz skórę suchą. Jeśli jednak na Twojej twarzy widoczne są oznaki obu tych stanów, masz skórę mieszaną; jeśli zaś nie masz ani jednego, ani drugiego, masz skórę normalną. Wreszcie, co najbardziej oczywiste, jeśli masz skórę tłustą, to znaczy, że masz skórę trądzikową. Teraz przechodzimy dalej.

Skóra sucha

W przypadku skóry suchej, musisz złuszczać skórę częściej. Jednak częstotliwość zależy od tego, jak wolna jest wymiana komórkowa Twojej skóry. W przypadku suchej skóry twarzy, obrót ten jest wolniejszy, co oznacza, że komórki skóry zachowują się jak leniwi prokrastynatorzy, którzy pozwalają martwym płatkom dłużej pozostawać na twarzy. Taki stan sprawia, że skóra wygląda matowo i pastelowo, dlatego wymaga częstszego złuszczania - nawet do czterech razy w tygodniu.

Upewnij się, że złuszczasz się delikatnie. Mężczyźni, którzy szorują twarz jak szaleni, w rezultacie mają zaczerwienioną i podrażnioną skórę.

Skóra tłusta

Bez względu na to, czy Twoja skóra jest tylko lekko tłusta, czy też borykasz się z problemem tłustych kałuż, nie powinieneś wykonywać peelingu częściej niż raz w tygodniu. Ponieważ Twoja skóra jest już wilgotna, nie masz problemu z wymianą komórek. Zbyt częste złuszczanie może podrażnić Twoją skórę, powodując jej wysuszenie, a następnie jeszcze większą produkcję oleju w porach. Innymi słowy, nie zadzieraj z naturą.

Skóra normalna/ mieszana

W przypadku skóry, na której występują zarówno obszary suche i tłuste, jak i żadne z nich, należy stosować standardową zasadę złuszczania dwa do trzech razy w tygodniu. Stosowanie większej ilości preparatów może zaburzyć naturalną wymianę komórek skóry. Celem złuszczania jest wspomaganie procesu złuszczania, a nie masakrowanie zdrowych komórek skóry poprzez szorowanie ich, zanim będą gotowe.

Skóra trądzikowa

Tutaj sprawa robi się trudna. Mężczyźni i kobiety o skórze trądzikowej mogą mieć skórę tłustą lub suchą. Aby więc wiedzieć, jak często złuszczać skórę, musisz odpowiednio określić swój typ skóry i prawdziwą przyczynę trądziku. W przeciwnym razie, niewłaściwa procedura złuszczania naskórka może pogorszyć stan trądziku.

Jeśli przyczyną trądziku jest sucha skóra, musisz regularnie usuwać martwe komórki naskórka, które zatykają pory. Lekko złuszczaj naskórek trzy do czterech razy w tygodniu, ale nie gwałtownie, bo uszkodzisz skórę. Jeśli jednak Twoja twarz jest sucha od zbyt częstego złuszczania, prawdopodobnie Twoja skóra jest wrażliwa i musisz ją złagodzić. Przestaw się na dwa razy w tygodniu, aby Twoja skóra mogła odzyskać naturalną równowagę nawilżenia.

W przypadku trądziku spowodowanego przez skórę tłustą, najbezpieczniej jest złuszczać naskórek dwa-trzy razy w tygodniu. Ponieważ Twoja skóra produkuje więcej oleju, pory rozszerzają się, aby pomieścić sebum, zatykając się mieszanką martwych komórek naskórka, bakterii i tłuszczu. Aby opanować ten przepis na pryszczową katastrofę, musisz regularnie usuwać główny składnik (martwy naskórek).

Klimat ma znaczenie

Zimny lub suchy

W zimnym lub suchym klimacie powietrze zawiera mniej wody, stając się wampirem wilgoci dla naszej skóry. Wysysając nawilżenie z naszej twarzy, atmosfera pozostawia naszą skórę napiętą i łuszczącą się - z dala od materiału na twarz dla pięknych chłopców.

Aby pokonać ten klimat, dodaj jeden lub dwa dodatkowe dni na złuszczanie naskórka do swojego zalecanego harmonogramu peelingów, wraz z intensywną rutyną nawilżającą. Jeśli konsekwentnie stosujesz nawilżanie w dzień i w nocy, ale Twoja skóra nadal się łuszczy, zwiększaj ilość dni, w których stosujesz złuszczanie, aż znajdziesz zrównoważoną rutynę.

Gorąco lub wilgotno

Latem lub w tropikalnych warunkach pogodowych pocisz się bardziej, aby pokonać upał. Gdy pocisz się w ciągu dnia, pot dołącza do imprezki wewnątrz porów, wraz z bakteriami i martwym naskórkiem, pozostawiając skórę przekrwioną i nierówną.

W przypadku takiej pogody, dodaj dodatkowy dzień złuszczania do zalecanego harmonogramu peelingów. Jeśli Twoja skóra jest bardzo tłusta, dodaj dwa dni. W przypadku, gdy złuszczanie staje się codzienną rutyną, bądź niezwykle delikatny w swoich ruchach. Codzienne stosowanie zbyt silnego nacisku sprawi, że Twoja skóra stanie się surowa i wysuszona.

Dla wszystkich, którzy zastanawiali się "jak często powinnam złuszczać skórę twarzy?", trzymaj się tych spersonalizowanych wskazówek, aby osiągnąć chwałę gładkiej skóry. Świeża twarz wymaga ustalenia wysokich standardów, a także solidnej rutyny i peelingu do twarzy. Nigdy nie osiadaj na laurach.

Nasz nowy peeling do twarzy z węglem aktywnym, zawierający granulki pumeksu pochodzenia naturalnego, pomaga usunąć martwy naskórek, aby poprawić wygląd Twojej skóry. Odżywcze składniki, takie jak olejek jojoba i olejek arganowy pomagają łagodzić i nawilżać skórę twarzy, dzięki czemu po użyciu nie będziesz czuła się sucha ani ściągnięta.

Kup teraz

image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl