NFZ wzywa do ochrony samozatrudnienia

1 marca 2022

Właściciele salonów fryzjerskich, którzy zatrudniają pracowników, czują się pokrzywdzeni w porównaniu z tymi, którzy pracują na własny rachunek - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Krajową Federację Fryzjerów. Z drugiej strony, znaczna liczba samozatrudnionych pracowników uważa, że są traktowani jak pracownicy, ale bez żadnych korzyści.

Badanie, w którym wzięło udział 500 osób z branży fryzjerskiej, barberskiej i kosmetycznej wykazało, że ponad 50% właścicieli firm zatrudnia wyłącznie pracowników (jako główny powód podano "kontrolę"), a pozostałe dwie czwarte stanowią właściciele firm, którzy zatrudniają wyłącznie pracowników samozatrudnionych (jako główny powód podano oszczędności na wynagrodzeniu urlopowym, urlopie macierzyńskim/ojcowskim i emeryturach) oraz ci, którzy zatrudniają zarówno pracowników, jak i samozatrudnionych.

Jeden z właścicieli firm wyjaśnił: "Zatrudnianie pracowników utrudnia nam prowadzenie działalności i oferowanie konkurencyjnych cen, ponieważ trzeba brać pod uwagę płace, podatki, emerytury i urlopy". VAT został wymieniony jako duży problem; osoby samozatrudnione raczej nie przekraczają progu VAT wynoszącego 85 000 funtów, a zatem nie muszą naliczać podatku VAT, podczas gdy salon automatycznie musi dodać 20% VAT do ceny swoich usług, co utrudnia im konkurowanie.

Z punktu widzenia pracowników, około 50% mobilnych pracowników stwierdziło, że elastyczność jest główną zaletą samozatrudnienia, podczas gdy 40% uważa, że może zarobić więcej w ramach samozatrudnienia niż jako pracownik. Ogólnie, 69% pracowników samozatrudnionych było zadowolonych, ale 31% wymieniło brak zasiłku chorobowego jako powód do zmartwień, a 24% martwiło się brakiem systemu emerytalnego.

Raport NHF został zamówiony w odpowiedzi na niedawny rządowy "Przegląd Nowoczesnych Praktyk Pracy", który badał jak samozatrudnienie funkcjonuje w praktyce.

Dyrektor naczelny NHF Hilary Hall powiedział: "Samozatrudnienie jest dobrze ugruntowanym modelem w ramach branży fryzjerskiej, barberskiej i kosmetycznej, a zrobione właściwie, może działać dobrze dla wszystkich zaangażowanych. Chcemy zobaczyć większą ochronę dla samozatrudnionych przed kilkoma pozbawionymi skrupułów właścicielami firm, którzy wykorzystują samozatrudnienie po prostu w celu zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności, traktując jednocześnie swoich pracowników jak pracowników, ale bez żadnych praw i korzyści wynikających z bycia pracownikiem.

"Chcemy również zobaczyć bardziej sprawiedliwy system podatkowy dla tych właścicieli firm, którzy zatrudniają swoich pracowników. Są oni obciążeni nie tylko znacznymi dodatkowymi kosztami zatrudnienia, ale także karani przez obecny system podatkowy, z których oba stawiają ich w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej w porównaniu z tymi, którzy decydują się nie przyjmować pracowników."

Badania NFZ z 2016 roku wykazały, że 48% osób pracujących we fryzjerstwie i barberingu było samozatrudnionych.

image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl