Narzędzia pracy psychologa klinicznego

7 sierpnia 2022
  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Narzędzia pracy psychologa ...

Na przestrzeni dziejów psycholog zawsze był szufladkowany jako synonim psychoterapeuty. To, czego nie wie duża część społeczeństwa, to fakt, że choć wszyscy psychoterapeuci byli wcześniej psychologami, to niekoniecznie są to te same osoby.

Psychologia ma tyle kierunków działania, wątków i przedmiotów badań, ile jest ryb w morzu. Psycholog społeczny czy psycholog konsumencki nigdy nie zastosuje narzędzi psychoterapeutycznych, po prostu dlatego, że nie jest to element ich codziennej pracy, a tym bardziej akademickiego wykształcenia.

W tym sensie wskazujemy na psychologa klinicznego jako tego "kliszowego" psychoterapeutę, który tak często znajduje odzwierciedlenie w popkulturze, książkach, filmach i filmach dokumentalnych. Z kozetką czy bez, to specjalista od zdrowia, do którego najczęściej zwracamy się, gdy mamy problem, który dotyczy różnych aspektów naszego życia.

Teraz należy również zauważyć, że stereotyp kanapy, Freuda, fiksacji na punkcie matki i kompleksu Edypa to niewiele więcej niż to: stereotyp. W rzeczywistości istnieje wiele gałęzi, które podchodzą do psychoterapii według innego modelu teoretycznego i narzędzi terapeutycznych.

Czym zajmuje się psycholog kliniczny?

Jak wspomniano wyżej, psycholog kliniczny jest w zasadzie psychoterapeutą. Jego lub jej nazwisko ma niewiele lub nic wspólnego z pracą w środowisku szpitalnym, ale raczej z praktyką psychoterapii klinicznej.

Psycholog kliniczny zajmuje się rozwiązywaniem różnych problemów, które trapią jego pacjentów. Mogą pracować w różnych środowiskach pracy, od własnej praktyki po instytucje edukacyjne, obiekty sportowe i szpitale.

Każdy psycholog kliniczny musi być wcześniej przeszkolony w jakimś aspekcie psychoterapii, najczęściej jest to psychoanaliza, psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia gestalt lub psychodramatyzm.

W tym sensie psycholog kliniczny będzie badał powód konsultacji, objawy i dyskurs swoich pacjentów/klientów zgodnie ze swoim wykształceniem i modelem teoretycznym; opierając się na tym również przy diagnozie, sposobie działania i tworzeniu ram dla każdego przypadku.

Jakie są narzędzia pracy psychologa klinicznego?

Wywiad

W pierwszej kolejności wyłania się rozmowa jako podstawowy filar psychoterapii. Od pierwszego momentu, w którym zostanie określony powód konsultacji oraz dane i historia pacjenta/klienta, relacja pracy będzie oparta na ciągłym wywiadzie.

Dlatego psycholog kliniczny musi rozwijać umiejętności aktywnego słuchania, w którym jest w stanie zidentyfikować emocje leżące u podstaw dyskursu rozmówcy. Ponadto pomoże mu to w prowadzeniu sesji psychoterapeutycznej i podkreślaniu punktów, które są dla niego istotne.

Psychoterapeuta powinien być przeszkolony w zakresie badania mowy ciała i empatii wobec pacjenta/klienta. Wiedzieć, kiedy zrobić pauzę, kiedy kontynuować sondowanie, a kiedy nie, a przede wszystkim rozróżniać istotne informacje.

Ocena

Psycholog kliniczny powinien być wyposażony w narzędzia oceny psychologicznej. Może polegać na wykorzystaniu baterii testów psychometrycznych lub projektowych do dalszej analizy i interpretacji wyników.

Należy dodać, że klient/pacjent ma prawo do otrzymywania okresowych raportów z takimi ocenami i interpretacjami wyników, nie mówiąc już o tym, że powinny być one istotne dla rozwiązania problemu.

Zadania

Niektóre nurty psychoterapii uważają za pozytywne zadawanie prac domowych swoim pacjentom/klientom. Dzięki temu stają się aktywną częścią procesu terapeutycznego i ustanawiają dodatkową odpowiedzialność i zaangażowanie.

Oczywiście zadania domowe powinny mieć określony cel. Czy jest to wzmocnienie pacjenta/klienta, pomoc w procesie wglądu, czy też skupienie się na konkretnym aspekcie ich życia (np. zarządzanie czasem).

Odgrywanie ról

Większość podejść psychoterapeutycznych uznaje odgrywanie ról za jedno ze swoich podstawowych narzędzi. Dzięki tej praktyce pacjent/klient może wczuć się w sytuację innej osoby lub samego siebie, a także wyrazić emocje lub myśli, które w innym przypadku byłyby prawie niedostępne.

Pacjent/klient będzie mógł postawić się na miejscu osoby lub osób, z którymi jest w konflikcie, lub "spojrzeć na siebie z zewnątrz" i dzięki temu lepiej zrozumieć swoją obecną sytuację lub położenie. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi psychoterapii.

Praca interdyscyplinarna

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, psycholog kliniczny powinien polegać na innych pracownikach służby zdrowia, aby wypracować holistyczne podejście do problemu przedstawionego przez klienta/pacjenta.

Psychologowie kliniczni mogą współpracować z psychiatrami, trenerami personalnymi, nauczycielami, rodzicami, dietetykami, a nawet prawnikami, w zależności od potrzeb i sytuacji.

Podsumowując, psycholog kliniczny może dysponować różnym zakresem narzędzi w zależności od nurtu psychoterapeutycznego swojego szkolenia i praktyki, i powinien być traktowany jako niezależny profesjonalista od psychologa ogólnego.

Powiązane artykuły:

  1. Format psychologicznej historii klinicznej
  2. Części dokumentacji medycznej
  3. 8 miejsc, w których można kupić uniformy medyczne w Mexico City
image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl