Jak golić się brzytwą
Klasycznej brzytwie nie da się odmówić uroku i powiązania z prawdziwą męskością. Ta zapomniana przez lata sztuka wróciła do nas w nowej odsłonie i staje się coraz bardziej popularna. Na takie golenie decydują się już nie tylko zawodowcy w salonach barberów, ale także coraz więcej osób w domowym zaciszu, gdzie z powodzeniem w ten sposób zamienia się codzienną rutynę w rytuał.
Sprzęt
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów brzytew. Ostatnimi czasy bardzo spopularyzowały się także tak zwane shavetty z wymiennymi ostrzami. Można będzie je zobaczyć praktycznie w większości Barber Shopów, które będą podlegać wymogom sanitarnym. Wybiera się je obecnie jako najbezpieczniejsze rozwiązanie. Nie wymaga ten sprzęt skomplikowanego i czasochłonnego ostrzenia, co dla niedoświadczonych użytkowników na pewno będzie istotne. Jednak zaawansowani golarze powiedzą, że jedynie ta ostrzona na kamieni i pasie brzytwa będzie naprawdę golić.
Przygotowania
Przygotowanie do golenia warto rozpoczynać od gorącej kąpieli, która otworzy pory i zmiękcza zarost, co sprawi, że golenie będzie łatwiejsze. Można także stosować rozgrzany wilgotny ręcznik. Przyda się na pewno nieco cierpliwości, ponieważ musimy mieć taki ręcznik kilka minut, by podziałał na nasz zarost. Używamy naturalnych kosmetyków, ponieważ otwarte pory to jak lejek i wszystko będzie dostawać się do organizmu.
Olejek do golenia
Mimo tego, że produkty takie nie są jeszcze tak bardzo popularne w naszym kraju to warto będzie skorzystać z takiego olejku. Nałożony na twarz przed goleniem olejek będzie nadawać poślizgu brzytwie. Lepszy poślizg oznacza mniej podrażnień.
Krem do golenia
To ważna cześć całego rytuału. Dobra piana dodatkowo będzie wpływać na zmiękczenie włosów. W ten sposób uzyskuje się ostrze poślizgu, chroni twarz przed zacięciami oraz skaleczeniami. Warto się upewnić, że mamy dobry pędzel. Inaczej tylko rozmiesza się krem zamiast ubić z niego pianę. Taka rozmieszana masa kremowa nie będzie się dobrze sprawdzać. Krem nakłada się okrężnymi ruchami, by zakryć całą goloną powierzchnię. W trakcie golenia dokładać można kolejne porcje.
Golenie
Golenie rozpoczyna się od zmoczenia ostrza ciepłą wodą. Potem przyłożoną pod kątem 30% zaczynami golić się zgodnie z kierunkiem wyrastania włosów. Warto więc przed rozpoczęciem golenia sprawdzić jak układają się włosy na twarzy. Każdy człowiek ma tutaj inną osobowość i układ zarostu może być różny.
Używaj obu rąk
Golimy się obiema rękami w zależności od strony twarzy. Może się to wydawać niewygodne, jednak po pewnym czasie będzie można nabrać odpowiedniej wprawy.
Golenie zaczyna się od baków. Pamiętamy o mocnym napięciu skóry, zbieramy zarost i przechodzimy na policzek, szyje, brodę i wąs. Goląc okolice zagięć przy żuchwie należy naciągnąć skórę tak, by przesunąć ją na bardziej płaską powierzchnię.
Po goleniu
To co zrobimy po goleniu również będzie bardzo ważne. Jeśli chcemy uniknąć poważnych podrażnień myjemy twarz zimną wodą. Następnie należy odkazić przy użyciu wody po goleniu i nakładamy balsam, który będzie koił podrażnienia.