Czy umowy ustne są ważne?

6 grudnia 2021

Ustna umowa o pracę, lub taka, która jest tylko "dorozumiana", może być prawnie wiążąca, co oznacza, że jako pracodawca możesz złożyć ofertę pracy nie zdając sobie z tego sprawy.

Nick Babington, ekspert ds. kadr, wyjaśnia poniżej, że jeśli złożysz jakąkolwiek obietnicę związaną z zatrudnieniem danej osoby, jest to umowa "domniemana". Jeśli omówisz z daną osobą szczegóły kontraktu, takie jak obowiązki, godziny pracy, wynagrodzenie i świadczenia, jest to wyraźna ustna umowa o pracę.

Wiążąca umowa może zostać zawarta na podstawie ustnych oświadczeń lub informacji zawartych w podręczniku pracownika lub polityce firmy. Dzieje się tak dlatego, że duża część szczegółów w podręczniku będzie podobna do tych, które można znaleźć w pisemnej umowie.

Jak uniknąć dorozumianej umowy?

Unikaj składania konkretnych obietnic podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w liście z ofertą pracy, jeśli zdecydujesz się zatrudnić daną osobę. Takie obietnice mogą obejmować takie rzeczy jak: "Nigdy cię nie zwolnimy" "Masz gwarancję, że będziesz miał u nas pracę przez następne 5 lat".

Ale mogą też być bardziej subtelne: "Twoje wynagrodzenie i pakiet świadczeń będą...". "Kiedy skończy się twój okres próbny...". Mogą one nie wydawać się obietnicami, ale sugerują, że dana osoba będzie zatrudniona w przyszłości, a zatem mogą być liczone jako umowa dorozumiana.

Jeśli chcesz złożyć ofertę zatrudnienia, ale nie chcesz gwarantować warunków przed sporządzeniem pisemnej umowy, unikaj umieszczania obietnic/warunków w liście ofertowym. Wyraźnie poinformuj pracownika, że relacja pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest dobrowolna, co oznacza, że możesz ją zakończyć w dowolnym momencie.

Umowa dorozumiana a pisemna

Niebezpieczeństwo związane z umową ustną polega na tym, że bardzo trudno jest ją wyegzekwować, jeśli sprawy przybiorą zły obrót. Tylko dlatego, że pracownik nie ma pisemnej umowy, nie oznacza to, że nie ma żadnych warunków lub praw. Możesz ustnie przekazać, które części umowy pracowniczej są prawnie wiążące, ale są one trudniejsze do udowodnienia niż w przypadku umowy pisemnej. Jeśli nie określono żadnych warunków, ani ustnie, ani pisemnie, pracownicy mogą oczekiwać warunków dorozumianych, do których należą:

  • Bezpieczne i pewne środowisko pracy
  • Prawo do co najmniej 5,6 tygodni płatnego urlopu
  • Powtarzające się/standardowe świadczenia firmowe (takie jak premia na koniec kwartału)Pisemna umowa może jasno określać, czego pracownik może oczekiwać w ramach Twojego zatrudnienia, więc nie ma szarej strefy. Jako kwestię bezpieczeństwa zaleca się posiadanie pisemnej umowy, ponieważ stanowi ona dowód dla obu stron i może być wykorzystana jako punkt odniesienia w przypadku sporu. Pisemna umowa oznacza, że możesz przedstawić swoje oczekiwania wobec pracownika.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące umów, możesz skontaktować się z Nickiem Babingtonem z Croner w celu uzyskania kompleksowej, poufnej porady pod numerem telefonu 07896 036 993 lub Nick.Babington@croner.co.uk.

image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl