Rząd opublikował wytyczne dotyczące bezpiecznego miejsca pracy dla fryzjerów przed 4 lipca

23 stycznia 2022

Po dobrej wiadomości, że zakłady fryzjerskie i salony w Anglii mogą być ponownie otwarte 4 lipca dla "usług, które odnoszą się do cięcia lub leczenia włosów na głowie tylko", wiele osób zastanawiało się, jak dokładnie zakłady fryzjerskie i salony mogą działać.

Jednak dzisiaj rząd opublikował wytyczne dotyczące bezpiecznego miejsca pracy, w jaki sposób firmy mogą przygotować się do ponownego otwarcia.

National Hair and Beauty Federation (NHBF) podsumowała kluczowe punkty poniżej:

  • Wszystkie salony muszą trzymać się zasad dystansu społecznego i utrzymywać odległość dwóch metrów pomiędzy klientami lub jednego metra przy zastosowaniu dodatkowych środków ostrożności, takich jak użycie ekranów.
  • Osoby wykonujące zabiegi muszą nosić osłony na twarz podczas wszystkich czynności. Zasłony na twarz nie są akceptowalną alternatywą dla przyłbic, ale klienci lub personel mogą zdecydować się na noszenie dodatkowej osłony na twarz.
  • Zakaz wchodzenia do salonu; klienci muszą być przyjmowani wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się. Właściciele salonów i salonów fryzjerskich będą zobowiązani do prowadzenia tymczasowego rejestru wszystkich klientów i gości przez 21 dni w celu wsparcia systemu test-and-trace NHS, który kontroluje ogniska wirusa
  • Klienci nie mogą spożywać w salonie żadnych posiłków ani napojów poza wodą w jednorazowych kubkach lub butelkach.
  • Wytyczne nie zabraniają używania suszarek do włosów.

Zapoznaj się z pełnym raportem tutaj.

Wytyczne opierają się na najbardziej aktualnych dowodach naukowych.

Inne kluczowe punkty to konieczność noszenia nakryć twarzy podczas nabożeństwa. Osłony twarzy mogą być noszone jako dodatkowe zabezpieczenie, ale nie jako alternatywa dla przyłbic.

Rząd wprowadza również rozróżnienie pomiędzy osłonami twarzy a maskami na twarz. Zasłony na twarz są tym, co rząd zaleca ludziom do noszenia w transporcie publicznym, a nie rodzajem noszonym przez pracowników służby zdrowia i opieki. Uważa się, że noszenie nakrycia twarzy nie chroni przed wirusem, ale może chronić innych.

Strefa najwyższego ryzyka" rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 to obszar przed twarzą, gdzie mogą znajdować się rozpryski i krople z nosa i ust, nawet jeśli nie są widoczne.

Dlatego konsultacje powinny odbywać się raczej z boku na bok lub poprzez rozmowę z klientem w lustrze, a nie twarzą w twarz.

Wytyczne dotyczące bezpieczniejszego miejsca pracy odnoszą się zarówno do fryzjerów i fryzjerek pracujących w salonach, jak i do fryzjerów i fryzjerek pracujących na własny rachunek.

image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl