Fryzura na pixie: pochodzenie, styl, jak ją wykonać i jak o nią dbać

13 maja 2022

Radykalna zmiana wyglądu może być równie odważna, co odświeżająca. Zupełnie inne cięcie włosów to trudna decyzja, zwłaszcza jeśli od lat masz taką samą fryzurę.

Fryzura pixie może być idealna dla klientek, które chcą zmienić fryzurę o 180°. Jest to również fryzura, która w ostatnich latach zyskała popularność wśród kobiet w każdym wieku.

 

To popularne cięcie pasuje większości osób dzięki różnym modyfikacjom dla różnych typów włosów. Jako właściciel salonu wiesz, że podążanie za najnowszymi trendami pomoże Ci urozmaicić ofertę usług, a tym samym wyróżnić się na tle konkurencji. W tym artykule omówimy genezę fryzury pixie, sposób jej wykonywania i inne ogólne kwestie .

 

Co to jest fryzura pixie?

Fryzura pixie jest gwiazdą wśród krótkich fryzur dla kobiet o bardziej męskim charakterze. Charakteryzuje się tym, że grzbiet i skronie są znacznie krótsze niż góra. Podczas gdy górna część jest zdominowana przez objętość, boki są ściśle dopasowane.

Możliwe jest również pozostawienie obszaru o większej objętości z tyłu głowy, podczas gdy po bokach znajdują się małe warstwy. Powszechne jest również pozostawianie stosunkowo długiej grzywki, aby podkreślić twarz i kobiece rysy.

Fryzurapixie jest jedną z najbardziej uniwersalnych fryzur, jakie można wykonać. Istnieje nieskończenie wiele możliwości dostosowania jej do kształtu twarzy, wieku, koloru włosów i rodzaju włosów.

Pochodzenie fryzury pixie

Początki fryzury pixie sięgają wielu dziesięcioleci wstecz: powstałaona w latach 20. i 30. we Francji, w czasach, gdy długie włosy były jedyną rzeczą znaną kobietom. Dzięki walce o równouprawnienie płci, francuskie "garçonnes" zapoczątkowały ten radykalny i androgyniczny wygląd.

Lata 60. były jednak przełomowym momentem dla fryzury pixie na całym świecie. Jej nazwa stała się znana ze względu na to, jak bardzo różniła się od innych fryzur, ponieważ kobiety nieczęsto nosiły tak krótkie włosy. Z tego powodu stała się znana jako "fryzura rewolucyjna" i była postrzegana jako symbol wolności i buntu.

Nazwa fryzury pixie wzięła się stąd, że nadaje ona fryzurze wygląd podobny do małych wróżek i elfów z brytyjskiego folkloru, tak zwanych delikatnych małych mitologicznych stworzeń o magicznych mocach. Jednak popularność tego produktu zwiększyła się, gdy zaczęły go nosić różne modelki i aktorki.

Audrey Hepburn, Jean Seberg i Twiggy, do dziś wielkie ikony mody, to tylko niektóre z gwiazd, które w pełni wykorzystały fryzurę pixie . Jednak to aktorka Mia Farrow uświęciła tę wspaniałą fryzurę swoją nagłą zmianą podczas kręcenia filmu "Dziecko Rosemary", która zainspirowała miliony kobiet.

Jak zrobić fryzurę pixie?

 

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie fryzury pixie, ale najlepszym z nich jest rozpoczęcie od przedzielenia dolnej części korony głowy ku górze poprzez narysowanie wyimaginowanej, półokrągłej linii. W ten sposób można nadal wydzielać małe obszary w środkowej części, na grzywce i po bokach.

Po wydzieleniu pożądanych części, łatwiej jest rozpocząć cięcie od dołu, trzymając nożyczki prostopadle w kierunku karku, gdy wybrany pukiel jest dobrze naciągnięty, wykonując małe, szybkie cięcia.

W przypadku górnej części należy przechylić nożyczki o około 45°, tak aby nie była ona całkowicie płaska i pozioma, ale miała pewną objętość. Boki będą najłatwiejsze, ponieważ w przypadku fryzury pixie nie trzeba wykonywać ostrych cięć, o ile są one skierowane ku górze.

Jeżeli chcesz zrobić grzywkę w fryzurze pixie, możesz wydzielić przednią część w kształcie trójkąta, którą następnie będziesz przycinać z tyłu w małych sekcjach, tworząc łuk, aż do uzyskania pożądanego kształtu, a następnie dopasować ją po bokach za pomocą mniejszych cięć.

Na co zwrócić uwagę, proponując klientkom strzyżenie typu pixie?

Fryzura pixie jest typowa dla osób o śmiałej i pewnej siebie osobowości. Jest bardzo wygodna w noszeniu i łatwa w stylizacji, w gorących regionach lub porach roku jest bardzo pomocna, ponieważ jest jak ciężar zdjęty z ramion.

W przypadku fryzury pixie ważne jest, aby bardzo dbać o skórę głowy, ponieważ normalne procesy zachodzące we włosach, takie jak łuszczenie się włosów czy gromadzenie się oleju, mogą być bardziej widoczne, dlatego zaleca się poświęcenie szczególnej uwagi czystości.

Należy również pamiętać o okresowej pielęgnacji fryzury, ponieważ czasami wzrost włosów może powodować powstawanie pewnych zawirowań lub niechcianej objętości, dlatego zaleca się podcinanie ich co 3 lub 4 tygodnie.

Nie ulega wątpliwości, że fryzura pixie jest równie prosta, co stylowa, nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem salonów fryzjerskich i salonów kosmetycznych w ogóle. Pamiętając o tych kwestiach, będziesz w stanie zaoferować najwyższej jakości usługi klientom zainteresowanym tak radykalną zmianą wyglądu.

image

Monika Gawlik

Redakcja wortalfryzjerski.pl